Obecní úřad:

Pražská 18, 250 69 Vodochody
tel./fax: +420 220 940 481
e-mail: ou@maslovice.cz

Úřední hodiny pro veřejnost:
úterý 18 - 20,30 hodStředočeský kraj

Zlatý pruh polabí

Stop letišti Vodochody

Vinařství

Vinice v lokalitě Dol založil v roce 1894 Dr. Julius Grégr na ploše asi 1,5 ha. K výsadbě použil nejen tuzemský sadbový materiál, ale nechal si posílat sadbu i z Francie. Za existence Výzkumného ústavu včelařského se vinice rozšířily na dnešních 6 ha. V roce 1938 sem byl převezen vzácný sadbový materiál z Litoměřicka zabraného tehdy nacistickým Německem. V současné odrůdové skladbě převládají odrůdy Müller Thurgau, Rulandské bílé, Sylvánské zelené, Muškát Ottonel, Modrý Portugal, Burgundské modré. Výzkumný ústav včelařský vyrábí velmi úspěšně Dolskou medovinu (hořkou, hořkou mandlovou, hořkou skořicovou).Úspěchy a ocenění:
V roce 2004 získali naši vinaři bronzovou "medaili" za víno Müller Thurgau a Sylvánské zelené na výstavě vín v Litoměřicích a zlatou medaili za mandlovou medovinu a stříbrnou medaili za hořkou. Při oslavách 730 let Mělníka se udělovaly ceny za medovinu a naši vinaři získali titul šampion za medovinu mandlovou.

V roce 2003 získali v soutěži Medovina roku 2003, kterou organizoval Český svaz včelařů, 1. místo za hořkou medovinu a 2. místo za skořicovou. V roce 2009 získali zlatou medaili za hořkou medovinu na výstavě v Montpelier ve Francii. Vinařům srdečně gratulujeme!

Vinná réva se v obci pěstovala i ve středověku, o čemž svědčí listina z roku 1421, kde se píše o zdejším dvoru s malou vinicí (curia in Maslnicz cum parva vine ola). Také některé lokality na jižních svazích západního okraje obce si udržely dodnes název Na Vinici.
Jako vinařská obec má obec právo pořádat vinobraní. Od roku 2004 se pravidelně pořádá každý podzim a je spojeno s máslovickým posvícením.

© 2009, Obecní úřad Máslovice | Úvodní stránka |